Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz

• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz Facebook hesabınız ile buradan daha hızlı kayıt olabilrsiniz İyi forumlar dileriz...

Haber PKK terörünün ilk şehidi annesinin isteği ile astsubay olmuştu! Astsubay Arıbaş 38 yıldır unutulmadı

Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz Facebook hesabınız ile buradan daha hızlı kayıt olabilrsiniz
Admin İletişim!
anne-vasiyetiyle-astsubay-oldu-pkk-terorune-14742716_osd.jpg

Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş 15 Ağustos 1984'de bölücü terör örgütü PKK tarafından yapılan ilk silahlı saldırıda şehit düştü. Türkiye'de PKK terörüne verilen ilk iki şehidinden biri olan Aksaraylı Jandarma Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş annesinin vasiyetiyle astsubay olmuştu. Şehidin hatırası 38 yıldır gönüllerde yaşatılıyor.

İLK ŞEHİDİMİZ SAYGIYLA ANILIYOR

Terör örgütü PKK'nın 15 Ağustos 1984'de Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçelerinde eş zamanlı yaptığı ilk terör saldırılarında, Eruh'ta Jandarma Onbaşı Komando Er Süleyman Aydın şehit olurken, 18. Jandarma Sınır Taburu Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Astsubay Memiş Arıbaş ağır yaralanarak Van Devlet Hastanesine, oradan da Gülhane Askeri Tıp Akademisine sevk edildi. Burada tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan PKK terörüne verilen ilk iki şehitten biri olan Arıbaş, memleketi Aksaray'da bulunan Ervah Kabristanlığı Şehitler Mezarlığına defnedildi.
38 yıl önce şehit düşen Arıbaş'ın kardeşleri ve İl Jandarma Komutanlığı, aradan geçen onlarca yıl boyunca şehidi unutmuyor, gönüllerde yaşatıyor. Lise okuduğu dönemde vefat eden annesi Elif Arıbaş'ın, "Subay olmanı istiyorum" vasiyetiyle askeri okula, oradan da 1982 yılında Ankara'daki Güvercinlik Astsubay Okulu'na geçiş yapan Memiş Arıbaş'ın, okul ve astsubaylık anıları da yaşatılıyor. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri şehidin mezarına bakım yaparken, kardeşlerini de yalnız bırakmıyor. Şehidin anılarını dinleyen jandarma ekipleri isminin yaşatılması adına çalışma ve etkinlikleri de sürdürüyor."ANNEMİN VASİYETİNİ YERİNE GETİRECEĞİM DİYE ASTSUBAY OLDU""Şehit bacısı olmaktan gurur duyuyorum" diyerek abisi Memiş Arıbaş'ın astsubay olma hikayesini anlatan kız kardeşi Leman Coşar (45), "Annem küçükken ağabeyimi 'Subayım' diye severdi. Çok iyi hatırlıyorum, küçüktüm ama asker elbisesini giyer gelirdi. 'Ben subay olacağım' derdi. Annem de, 'Benim oğlum subay olacak, beni gururlandıracak' derdi. Annem vefat etti. Abim liseyi bitirdi. 'Ben annemin vasiyetini yerine getireceğim' diye astsubay oldu. 1 yıl sonra da şehit düştü. Türkiye'nin, Aksaray'ın PKK terörüne verilen ilk şehit astsubayı abim oldu. Vatanını severdi, vatanı için canını verdi. Babam tayinini aldırmak istedi kabul etmedi. 'Bayrak nerde dalgalanıyorsa, devlet beni nereye gönderiyorsa ben oraya giderim' dedi ve öyle gitti" dedi."38 YILDIR ACISINI HER ZAMAN ÇEKİYORUZ"O gün bizim için büyük bir kara geceydi diyen şehidin ağabeyi Şahin Arıbaş (53), "Biz onu duyduktan sonra zaten yaşam bizim için bir zehir oldu. 38 yıldır bunun acısını her zaman çekiyoruz. Ama büyük bir gurur içerisindeyiz. Mesela bugünlerde bizi hatırlayıp da bizim halimizi hatırımızı sormaları, şehidimizi anmaları bize büyük gurur veriyor. Vatanımızı ne kadar seversek vatanımız o kadar korunur. Kardeşim de bu yolda şehit oldu" diye konuştu."AĞABEYİM BENİM KAHRAMANIM"Ağabeyi şehit olduğunda küçük yaşlarda olduğunu ve kahramanı olarak anılarıyla büyüdüğünü belirten kardeşi Fatih Arıbaş (42), "38 yıl önce ağabeyimiz şehit oldu. Türkiye'nin PKK terörüne verilen ilk astsubay şehididir kendisi. Şehit olduğunda ben çok küçük yaşlardaydım. Fazla bir anım olmadı ama her zaman devletimizle, milletimizle askeriyemiz desteklerini esirgemediler. Ağabeyim benim için her zaman bir kahraman olarak kaldı. 38 sene içerisinde ben küçük yaşlardayken vefat ettiği için her zaman kalbimizde, gönlümüzde kaldı. Benim kahramanımdır. Onun anılarıyla, fotoğraflarıyla büyüdüm" dedi.İL JANDARMA KOMUTANLIĞI KARDEŞLERİNİ YALNIZ BIRAKMIYORŞehit Jandarma Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş'ın kabrinin bakımlarını sıklıkla yapan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri şehidin kardeşlerini de yalnız bırakmıyor. Kardeşlerinin karşılaştığı sorunlarda yanında olan jandarma ekipleri şehidin kabrini ziyarete giden yakınlarıyla birlikte ziyaret ediyor. Şehidin mezarına kardeşleri ile su dökerek dua eden jandarma ekipleri şehidin her seferinde anılarını dinleyerek, geride kalan hatıralarını yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

anne-vasiyetiyle-astsubay-oldu-pkk-terorune-2-14742716_osd.jpg

anne-vasiyetiyle-astsubay-oldu-pkk-terorune-5-14742716_osd.jpg

anne-vasiyetiyle-astsubay-oldu-pkk-terorune-3-14742716_osd.jpg

anne-vasiyetiyle-astsubay-oldu-pkk-terorune-12-14742716_osd.jpg

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar